Tísňová
linka:
155
ZDRAVOTNICKÁ
ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

Popáleniny


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 21.03.2008 8:58:44 - verze pro tisk

Foto: internet

 

 

Popáleniny jsou poranění tkání vzniklá kontaktem s vysokou teplotou, chemikáliemi, elektrickým proudem nebo plynem. Patří k nejtěžším úrazům, často zanechávají nejen fyzické, ale i psychické jizvy.

Vyžadují velmi komplikovanou, dlouhou a nákladnou léčbu. Při velkém rozsahu nebo těžkém stupni popálení mohou mít smrtelné následky; naděje na přežití pak závisí na stabilizaci stavu pacienta během prvních několika hodin.

 

V tomto článku se budeme zabývat popáleninami vzniklými kontaktem s vysokou teplotou.

 

 

Příběh z praxe:

Žena pod vlivem alkoholu si v posteli zapálila cigaretu; přitom na ní začal hořet župánek ze syntetického materiálu. Přítel, který se naštěstí v té době nacházel v bytě, oheň uhasil a zavolal záchrannou službu. Popálenou oblast postižené ale nechladil, protože ta si na bolest nestěžovala. Při příjezdu sanitky žena nechtěla žádné ošetření, protože „zítra musí do práce“. Záchranná služba na místě zjistila rozsáhlé popáleniny na přibližně 15% povrchu těla, II. až III. stupně. Zasažen byl hrudník a krk. Zasahující lékařka měla podezření také na postižení dýchacích cest. Během chvilky již žena začínala cítit bolest a uvědomila si závažnost situace.

Po ochlazení popálenin a zajištění žílního přístupu byla uvedena do celkové anestezie, transportována na heliport nemocnice, kde byla předána posádce vrtulníku letecké záchranné služby, který ji šetrně přepravil k dalšímu ošetření do popáleninového centra.

 

 

Popáleniny rozdělujeme podle několika kritérií:

Hloubka

I.stupeň, kdy dochází k povrchovému postižení kůže (tzv. erytém). Nejčastějším příkladem je popálení od sluníčka. Kůže je zarudlá, teplá, a bolestivá. Většinou se rychle zhojí bez následků, nicméně může se také prohloubit na II. stupeň.

II.A stupeň se již projevuje tvorbou puchýřů . Spodina pod puchýřem je růžová, čím hlubší je postižení, tím temnější je odstín červené barvy. Popálená plocha je bolestivá, citlivost na dotek je zachována. .

II.B stupeň - popálená plocha je sytě červená, na dotek necitlivá.

III. stupeň - postihuje všechny vrstvy kůže a podkoží, zraněný necítí žádnou bolest, protože nervová zakončení jsou zničená. Dochází k rozvoji popáleninového šoku, kůže je našedlá či voskové bílá, někdy zuhelnatělá.

Foto: internet

 

 

Paradoxní je, že hluboká popálenina III. stupně postiženého již nebolí, neboť zničí nervová zakončení.

Pro zraněného je však pochopitelně závažnější než velmi bolestivá popálenina II. stupně.

 

Podle novější mezinárodní klasifikace se užívá jednodušší rozdělení na postižení:

 

-povrchové: (I. - II. stupeň)

-hluboké: znamená ztrátu kůže v celé hloubce ( II.B - III. stupeň)

 

 

 

Foto: internet

 

 

Zasažená plocha

Závažnost celkového postižení závisí také na ploše popáleného povrchu těla v procentech.

Popálenina je především celkovým poraněním a plocha větší než l5 % u dospělého

a l0 % u dětí a starších osob je závažným poraněním.

U dětí do 2 let hrozí rozvoj popáleninového šoku už při rozsahu větším než 5% tělesného povrchu!

 

Pro orientaci se u dospělého hodnotí rozsah takto: 1 % = velikost dlaně.

Pro rychlou orientaci poslouží u dospělého také tzv. devítkové pravidlo.

 

Dále je nezbytné – pokud lze – co nejpřesněji zjistit mechanismus vzniku popáleniny a prostředí, ve kterém došlo k tepelné expozici (požár, výbuch v uzavřeném prostoru). V řadě případů totiž musíme počítat s možným inhalačním poškozením, tedy zasažením dýchacích cest. Příznaky této komplikace jsou: popáleniny na hlavě, krku, obličeji, spálený nos, chrapot, kašel, vykašlávání černého hlenu, ztížené dýchání.

 

 

První pomoc

1. Technická první pomoc

Cílem technické první pomoci je zabránit dalšímu působení škodliviny.

Foto: internet

 

- Uhasit požár, přerušit působení tepla a odstranit nepřilnutý horký oděv

- Velmi důležité je zvládnout panickou reakci postiženého a zabránit mu v jakémkoli pohybu (útěku), aby dalším vyčerpáním fyzických i psychických sil nestupňoval poplachovou reakci organismu a nezhoršoval tak svůj celkový stav.

- Člověk s hořícím oblečením ve vzpřímené poloze hoří jako svíce - je třeba jej uložit na zem do horizontální polohy; plameny šlehající vzhůru zasahují obličej a dýchací cesty.

- Hoření oděvu lze účinně zabránit zabalením do deky, kabátu apod. Pozor na látky ze syntetického materiálu, který je enormně hořlavý; jeho užití je nevhodné. Není-li vhodná látka k dispozici, bývá nejlepší postiženého opatrně válet po zemi. Nejlépe je ale pacienta polít čistou vodou, která nejen uhasí plameny, ale zároveň ochladí postiženou kůži.

 

POZOR!

Není-li možno urychleně opustit uzavřené hořící prostory, chraňte dýchací cesty sobě i zraněnému mokrou látkou přes ústa a nos.

 

 

Příběh z praxe:

Posádka rychlé lékařské pomoci byla volána k asi padesátiletému muži, který se v sebevražedném úmyslu polil benzinem a poté zapálil na zahradě rodinného domku. Když na místo přijeli záchranáři, nalezli muže při vědomí, sedícího na židli. Pacient byl vážně popálený v oblasti hlavy, trupu a končetin, v rozsahu asi čtyřiceti procent, popáleniny byly třetího stupně. Zasaženy byly rovněž dýchací cesty.

Posádka sanitky muže ošetřila, vrtulník jej neprodleně přepravil na popáleninové centrum v Ostravě.

 

Foto: internet

 

2. Zdravotnická první pomoc

Nejvýznamnějším úkonem je bezodkladné chlazení popálené plochy čistou tekoucí studenou vodou; nejvhodnější teplota je 8°C. U rozsáhlých popálenin se chladí jen obličej, krk a ruce - dokud to pacientovi přináší úlevu, větší rozsah chlazení by vystupňoval stresovou reakci, prohloubil šokový stav a mohl by vést k závažným komplikacím.

 

POZOR!

Popáleniny nikdy nechladíme ledem!

 

 

 

Další postup se liší podle stupně a rozsahu popálení:

 

Popáleniny I. stupně

- Postiženou část těla dáme ihned pod proud vody a chladíme po dobu přibližně 10 až 15 minut.

- Odstraníme prstýnky, hodinky....

- Popálenou plochu a sterilně obvážeme

- Na popáleninu můžeme aplikovat speciální popáleninové náplasti, spraye či gely, které místo postižení dále chladí a působí proti bolesti; tyto přípravky lze zakoupit v každé lékárně.

- Pokud je popálená plocha jen malého rozsahu např. prst, k lékaři nemusíme. VŽDY JE LEPŠÍ ZRANĚNÍ NEPODCEŇOVAT ... a v případě nejistoty vyhledat lékaře!

Foto: internet

 

Popáleniny II. stupně

- Zajistíme zdravotnickou pomoc, voláme na linku 155.

- Zkontrolujeme puls postiženého; pokud je frekvence tepu vyšší než 100/min., pak jej uložíme do protišokové polohy.

- Sundáme šperky, hodinky apod., pokud je to možné.

- Puchýře, které se vytvoří nikdy nepropichujeme! Hrozí při tom velké riziko zanesení infekce.

- Postižené místo sterilně zakryjeme (originální krytí, popřípadě třeba vyžehlené a čisté prostěradlo).

- Neustále sledujeme životní funkce, tedy vědomí, dýchání a puls.

 

Popáleniny III. stupně

- Okamžitě zajistíme odbornou lékařskou pomoc, voláme 155.

- Neustále sledujeme základní životní funkce postiženého, v případě jejich selhání zahájíme resuscitaci

- Odstraníme vše, co se dotýká postižených oblastí; neodstraňujeme však nic co je k ráně přímo přichyceno.

- Uklidňujeme postiženého

- Můžeme otírat ústa vodou, avšak nedáváme pacientovi pít, protože jeho další ošetřování bude probíhat v celkové anestezii.

- Dodržujeme pět T: teplo, ticho, transport, tišení bolesti a tekutiny (otírat ústa).

 

 

Postup záchranářů při těžkých popáleninách

Posádka záchranné služby po příjezdu na místo zajistí nejprve technickou první pomoc a chlazení popálenin, pokud již nebyly poskytnuty laickými zachránci. Dále provádí odbornou pomoc - zajistí žílu pacienta kanylou a podává infúze, zajistí analgetizaci (tišení bolesti) a zklidnění pacienta léky podanými do žíly, monitoruje životní funkce a řeší jejich případné selhávání.

V případě velkého rozsahu popálenin nebo podezření na popálení dýchacích cest uvede postiženého do celkové anestezie se zajištěním dýchacích cest intubací a s napojením na řízené dýchání. Popálené plochy již dále nechladí, po zhodnocení rozsahu a stupně popálení plochy překryje sterilními rouškami a pacienta překryje termofolií, aby se zabránilo ztrátám tepla a tím prohlubování popáleninového šoku. Pacienty se závažnými popáleninami je nutno transportovat do popáleninových center, (v našem kraji do Fakultní nemocnice v Ostravě Porubě), a to co nejdříve - dítě do čtyř hodin a dospělého do šesti hodin od vzniku.

 

Příběh z praxe:

Ostravští záchranáři vyjížděli k mladému muži, který byl zasažen elektrickým proudem poté, co vylezl na stožár vysokého napětí. Po zásahu spadl na zem, z výšky asi dvaceti sedmi metrů. Postiženého nalezli po delší době zaměstnanci energetiky poté, co jim byla nahlášena porucha na vedení a v terénu prověřovali závadu. Energetici také přivolali záchrannou službu a posádku sanitky dovedli na místo události. V době, kdy na místo dorazila posádka rychlé lékařské pomoci z Poruby, byl muž při vědomí. Při zásahu elektrickým proudem však utrpěl popáleniny III. – IV. stupně, a to na osmdesáti až devadesáti procentech povrchu těla.

Posádka ošetřila popáleniny, podala zraněnému infúzi a léky tišící bolest, muže napojila na monitor srdeční činnosti. Poté jej s velmi vážným zraněním a v přímém ohrožení života záchranáři transportovali na popáleninové centrum Fakultní nemocnice v Ostravě Porubě. Svým zraněním však postižený po několika hodinách podlehl.

 

 

 

Autoři:

MUDr. Martina Nováková

PhDr. Lukáš Humpl

Aktuálně
Aktuality
Fotogalerie
Technika
LZS Ostrava
Cvičení a soutěže
Ze života záchranářů
Nehody na cestách
Železniční nehody
Na horách
Jiné
Kontakt
ředitelství
Bruntál
Frýdek - Místek
Karviná
Nový Jičín
Opava
Informace
Kdo jsme
Povinné informace
Jak volat 155
Jak pomoci
Sanitka odjela
Koronavirus
Automatické defibrilátory
Ceník plac. služeb
Veřejné zakázky
Vzdělávání
Odborné akce
Psychosociální intervenční služba
Projekty financované z fondů EU
Volné pracovní pozice
First Responder systém MSK
Poskytnuté informace dle zákona 106/1999 Sb.
Ochrana osobních údajů - GDPR
Informace k podání oznámení
Napište nám
Stížnosti a pochvaly
Zajímá Vás
Připomínky k WWW
O nás
Organizační struktura
Stanoviště
Krajské operační středisko
Infolinka
Pozemní posádky
Letecká ZS
Pohotovost - LSPP
Statistiky
Odkazy
Partnerské organizace
Další záchranné služby
Odborné stránky
Zdravotnická záchranná služba
Moravskoslezského kraje
Výškovická 2995/40
70030 Zábřeh, Ostrava

Telefon: 950 730 401
Email: zzsmsk@zzsmsk.cz
Ochrana osobních údajů