Těhotenství a porod
PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 30.01.2009 13:01:19 - verze pro tisk
Na rozdíl od různých chorob a úrazů jsou těhotenství a porod v drtivé většině děje pozitivní a žádoucí. Tělo ženy je na ně vybaveno a připraveno, takže změny, které probíhají, jsou přirozené a normální.
Délka trvání těhotenství je průměrně 266 dnů od oplození. Většina porodů nastává v období od 38. do 42. týdne. Těhotenství je třeba pravidelně sledovat. Možná rizika lze mnohdy rozpoznat ještě v zárodku, a vhodným doporučením odborníka lze předejít větším komplikacím. Pokud u těhotné ženy nastanou komplikace - předčasné stahy (kontrakce), předčasný odtok plodové vody, krvácení z rodidel, poruchy vědomí, křečové stavy, atd., je nutné co nejdříve zajistit vyšetření na gynekologickém pracovišti.
Důvody návštěvy porodnice u zdravé ženy v termínu porodu
- pravidelné kontrakce dělohy, které zesilují a intervaly mezi nimi se zkracují
- krvácení jasnou krví(špinění či narůžovělý hlen není nic závažného, je způsobeno otevíráním porodních cest)
- odtok plodové vody
- při jakékoli pochybnosti – např. ohledně pohybů plodu.
V dnešní době se s porodem v terénu setkáváme výjimečně. Je ale dobré počítat i s touto možností.
Příběh z praxe:
Velmi pečlivá třicetiletá žena poprvé otěhotněla. Na příchod miminka se svědomitě připravovala. Přizpůsobila prostředí a svůj styl života, načetla odbornou literaturu, absolvovala kurz přípravy k porodu, domluvila si porod v porodnici s návaznou odbornou péčí o novorozence, prostě vše dokonale připraveno. V termínu porodu cítila jemnou bolest v podbřišku. Jelikož se téměř neznatelná bolest opakovala po čtvrt hodinách, domluvila se s manželem, že ten raději přistaví auto blíž k domu.
Po jeho odchodu náhle cítila, že miminko „už je tady“. Holčičku vymotala z polostažených kalhot, a jelikož se jí zdála „modrá“, držela jí v náručí a říkala „dýchej“. Zdravé miminko naštěstí „poslechlo“ a dýchalo, překvapená maminka je intuitivně hřála na svém těle a pod pokrývkou, a tak již jen - už s manželem - vyčkali příjezdu záchranné služby, aby je přepravila ke kontrole do porodnice.
I. doba porodní – otevírací (Od začátku efektivních stahů do otevření porodnické branky)
Je to nejdelší úsek porodu, trvající u prvorodiček 8 – 12 hodin, u vícerodiček bývá kratší. Mezi první známky normálního porodu na konci těhotenství patří odchod krvavého hlenu, pravidelné děložní kontrakce, které zesilují, a intervaly mezi nimi se zkracují. Pomocí klidného, pomalého dýchání do břicha se dá bolest lépe snést. Někdy porod začne odtokem plodové vody, obvykleji k němu však dochází až na konci otevírací doby. Rodičku uklidníme, zajistíme jí teplo.
Obvykle máme dost času na klidný transport (vsedě) vlastním vozem do nejbližší porodnice. Snažíme se vyhnout porodu mimo zdravotnické zařízení bez odborného dohledu. Jestliže je však porod tak daleko, že se hlavička plodu již ukazuje v poševním vchodu a probíhají pravidelné porodní bolesti, ošetření a transport ponecháme záchranářům.
II. doba porodní - vypuzovací (Od úplného otevření děložní branky do porodu dítěte)
Její trvání je předmětem odborné diskuse. Neměla by trvat déle než dvě hodiny. Je-li vypuzovací doba v plném chodu, nastupují porodní bolesti každé 2 - 3 minuty a trvají minutu a více. Během stahů cítí maminka tlak v oblasti hráze a tlačením pomáhá narození děťátka.
III. doba porodní (Od porodu plodu do porodu plodového lůžka – placenty)
Během několika desítek minut až hodiny se odloučí placenta a je porozena.
První pomoc:
• Pokud je již porod v běhu, je důležité zachovat rozvahu. Vždy voláme záchrannou službu na tísňovou linku 155, a do jejího příjezdu se snažíme zajistit rodící ženě klid, teplo, možnost volby polohy, podporu.
• Při kontrakcích ji podpoříme, aby netlačila předčasně (až při prořezávání hlavičky, jinak hrozí zbytečná porodní poranění) a klidem spolu s pomalým dýcháním lépe překonala bolest. Není vhodné v takovém případě transportovat rodičku do porodnice vlastními silami.
• Pokud je porod bez komplikací, většinou proběhne sám za naší minimální asistence.
• Snažíme se zajistit alespoň minimální hygienu, umyjeme si ruce a připravíme nejčistší dosažitelnou podložku (ručník, prostěradlo,…).
• Po porodu hlavičky vyčkáme zevní rotace, během následujícího stahu se narodí raménka a tělíčko).
• Po porodu je důležité se o dítě vhodně postarat. Pozor! Dítě je mokré a klouže!
• Děťátku zajistíme „měkký dopad“, můžeme jej podržet na předloktí s obličejem níže než tělo, aby z dýchacích cest odtekly zbytky plodové vody a hlenů, osušíme ho od plodové vody, aby neprochladlo.
• Děťátko je zatím spojeno s maminkou pupeční šňůrou, která několik minut po porodu ještě tepe. Není třeba spěchat s přestřižením pupečníku. Po dotepání je možné podvázat pupečník na dvou místech improvizovanou tkanicí nebo třeba dvěma kapesníky, a mezi podvazy pupečník přerušit. Jsou-li záchranáři již na cestě, necháme tento úkon na nich.
• Nejdůležitější je zajistit děťátku tepelný komfort, a to tím, že ho zabalíme do teplé přikrývky a položíme mamince na tělo. Je třeba zabalit i hlavičku, ovšem kromě obličeje, abychom mohli sledovat dýchání.
• Nezapomeneme se postarat i o rodičku. Zajistíme ji pohodlí, teplo a krytí rodidel čistým savým materiálem (vložka, krytí, ručník), kontrolujeme krvácení a celkový stav.
Pokud nedorazí pomoc do porodu placenty, sami do tohoto děje nijak nezasahujeme. Pokud se placenta sama vypudí, uschováme jí do igelitového sáčku kvůli kontrole celistvosti.
Příběh z praxe:
V nočních hodinách se na tísňovou linku dovolal rozrušený muž, který nahlásil, že jeho osmnáctiletá dcera šla v noci na toaletu a když vyděšeně přivolala rodiče, ti našli v záchodové míse novorozeně.
Po dotazu operátorky, zda měla dcera již termín porodu, udal, že o těhotenství dcery nikdo v rodině nevěděl. Po dalších dotazech operátorka zjistila, že dítě plakalo, nyní je klidně, dýchá a „kouká na nás.“
Samotná maminka byla úplně bezradná, novorozence držela na rukou šokovaná čerstvá babička. Rodiče mladé ženy byli velmi rozrušení, nebyli schopni sdělit, zda je již porozena i placenta, stále opakovali, že dcera šla na stolici a najednou se tam nečekaně objevilo „nějaké dítě.“ Operátorka doporučila příbuzným, aby novorozenci zajistili dostatek tepla zabalením do pleny a deky a vyčkali do příjezdu posádky RLP.
Výjezdová skupina záchranné služby pak na místě opravdu nalezla právě narozené dítě, které bylo donošené a zcela v pořádku. Posádka pak po porodu placenty ošetřila pupečník a transportovala maminku i novorozence do porodnice.
Tento příběh je svým průběhem samozřejmě výjimečný, ale dokládá, že i v našich podmínkách se může někdy skutečně přihodit takřka cokoliv. Pravdou nicméně zůstává, že drtivá většina těhotných je velmi dobře informovaná o průběhu těhotenství a porodu a příchod svého potomka na svět očekávají.
Autoři:
Libuše Tomášková
PhDr. Lukáš Humpl