Pozemní posádky
PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 23.03.2021 17:25:04 - verze pro tisk
Zdravotnická záchranná služba je na základě zákona povinna poskytnout přednemocniční neodkladnou péči pacientovi do dvaceti minut od zavolání na tísňovou linku 155, mimo případů, hodných zvláštního zřetele. K tomuto účelu jsou k dispozici tzv. výjezdové skupiny, neboli zdravotnické týmy záchranné služby, které zasahují u pacientů v terénu.
Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje disponuje několika druhy pozemních posádek:
- Rychlá lékařská pomoc (RLP)
- Rychlá zdravotnická pomoc (RZP)
- Rendez-vouz (RV)
Tyto prostředky jsou v rámci Moravskoslezského kraje rozmístěny celkem na třiatřiceti výjezdových stanovištích, a to tak, aby záchranáři mohli přednemocniční neodkladnou péči občanům poskytovat co nejefektivněji a nejrychleji.
Rychlá lékařská pomoc
Posádku RLP tvoří nejméně tříčlenný tým a jeho vedoucím je atestovaný lékař. Část lékařů jsou kmenoví zaměstnanci ZZS MSK, řada jiných však na záchranné službě pracuje externě. Dalším členem posádky je nelékařský zdravotnický pracovník (NLZP), tedy zdravotní sestra s postgraduálním vzděláním zaměřeným na akutní péči či zdravotnický záchranář. Řidič–záchranář pak odpovídá nejen za bezpečnou jízdu vozidla, ale spolupracuje s také s lékařem a NLZP při ošetřování pacienta V posádce RLP je někdy také nižší nebo pomocný zdravotnický pracovník – sanitář.
Výjezdová skupina rychlé lékařské pomoci zasahuje u pacientů akutně ohrožených selháním základních životních funkcí. Sanitka s lékařem tedy vyjíždí k postiženým, kteří se nalezají v bezprostředním ohrožení života.
Jedná se například o:
- zástavu dechu a oběhu
- bolesti na hrudi
- poruchy vědomí
- dechové obtíže
- dopravní nehody
- vážné úrazy.
V rámci Moravskoslezského kraje disponujeme celkem jedenácti posádkami rychlé lékařské pomoci. Ty vyjíždějí k postiženým ve speciálně vybaveném sanitním voze, v němž mají k dispozici vše potřebné k vyšetření, ošetření a zajištění pacienta v kritickém stavu:
- ventilátor umožňující umělou plicní ventilaci
- odsávačku s motorovým pohonem
- monitor EKG s kardiostimulátorem, defibrilátorem a možností záznamu
- vakuové matrace ke znehybnění páteře a končetin
- pulzní oxymetr měřící okysličení krve a tepovou frekvenci
- léky, obvazový materiál a sterilní krytí pro ošetření ran
- vyprošťovací a speciální transportní prostředky
a další
Rychlá zdravotnická pomoc
Posádka RZP je nejméně dvoučlenná - tvoří ji střední zdravotnický pracovník a řidič - záchranář; dalším členem týmu někdy bývá také sanitář. Tato výjezdová skupina je vysílána k pacientům, jejichž zdravotní stav po vyhodnocení výzvy operačním střediskem nevyžaduje zásah lékaře záchranné služby.
Jde o nekomplikované úrazy i neúrazové stavy, které nepředpokládají nutnost okamžité diagnostické činnosti a léčbu. Skupiny RZP provádějí rovněž sekundární převozy náhle zhoršených pacientů z ordinací praktických lékařů, nebo zasahují spolu s posádkami rychlé lékařské pomoci u větších dopravních nehod.
Posádek rychlé zdravotnické pomoci má naše záchranná služba k dispozici dvaačtyřicet, v nočních hodinách a během dnů pracovního klidu jich je v provozu nižší počet.
Pokud pacienta zajišťuje posádka RZP, měla by jej bez výjimek předat do lékařské péče. Absence lékaře v týmu omezuje kompetence zdravotníka v oblasti aplikace léků a některých terapeutických postupů. Zdravotničtí záchranáři a sestry-specialistky jsou ovšem kompetentními zdravotníky, kteří se dovedou o pacienta spolehlivě postarat. V případě potřeby mohou stav postiženého konzultovat vysílačkou či telefonem s lékařem, nebo si jej na místo i přivolat.
Také vozidlo RZP je speciálně vybaveno nutnou zdravotnickou technikou a materiálem pro potřebné zajištění pacienta.
Rendez-vous
V některých městech Moravskoslezského kraje - v Ostravě, Opavě, Hlučíně, Bruntále, Krnově, Frýdku-Místku, Fulneku a Frenštátě pod Radhoštěm, pracuje záchranná služba v tzv. setkávacím systému, neboli "rendez-vous". Lékař v tomto případě není vázán na "velké" vozidlo RLP, nýbrž k pacientům vyjíždí osobním nebo terénním (SUV) automobilem.
Výjezdovou skupinu rendez-vous tvoří lékař a zdravotnický záchranář, který je zároveň řidičem vozidla. Posádka je rovněž vybavena potřebnými prostředky k záchraně postiženého, a to včetně ventilátoru a monitoru srdeční činnosti; nemá však pochopitelně možnost nemocného transportovat.
Systém přednemocniční neodkladné péče se použitím RV stává flexibilnějším a umožňuje lepší pohyblivost lékaře v terénu. Ten není vázán na "velkou" sanitku a v případě potřeby může po ošetření pacienta ihned odjet k dalšímu zásahu.
Systém funguje tak, že na místo události operační středisko vysílá někdy pouze vozidlo rendez-vous, a to v případě, kdy je možné, že pacienta nebude nutno transportovat do zdravotnického zařízení (tedy například k epileptickým či astmatickým záchvatům a pod). Po ošetření lékařem zůstává pacient doma. Je-li zapotřebí zajistit jeho převoz do nemocnice, posádka rendez-vous si přivolá sanitku RZP.
Jindy, zejména u stavů, jež jsou na první pohled velmi závažné, nebo se pacient nalézá na ulici, je operačním střediskem vyslána posádka RZP a RV zároveň.
Činnost posádek ZZS
Ve světě není vůbec pravidlem a samozřejmostí, že by byl lékař součástí výjezdového týmu. Například v anglosaských zemích jsou v posádkách obvykle pouze tzv. paramedici, tedy nelékaři (srovnatelní s našimi vysokoškolsky vzdělanými záchranáři - absolventy bakalářkého studia). Lékařská péče je tak pacientovi poskytnuta až po příjezdu do nemocnice.
V našem systému lékař v indikovaných případech vyjíždí přímo k postiženému – domů či do terénu. Systém záchranné služby v České republice tak patří pokud jde o rychlost, vybavení a kvalitu péče k nejlepším na světě.
Naše činnost tedy rozhodně nespočívá v co nejrychlejjším naložení pacienta a pouhém odvozu do nemocnice. Hlavním úkolem zdravotnické záchranné služby je v co nejkratší době dostat kvalifikovanou pomoc k pacientovi.
Záchrana začíná již na místě události a posádka mnohdy provádí u postiženého řadu náročných výkonů a opatření, které mají za cíl maximalizovat šanci pacienta na dobré přežití.
Stav pacienta také v řadě případů vyžaduje daleko spíše šetrný a klidný transport do nemocnice než rychlou a riskantní jízdu.
Záchranáři ZZS MSK jezdí k zásahům nejčastěji vozidly Mercedes a Volkswagen, v rámci systému rendenz-vous pak automobily Škoda Octavia Scout a Yetti, VW Touareg a Nissan.