První pomoc u náhlých příhod břišních
PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 18.11.2008 15:25:59 - verze pro tisk
Náhlé příhody břišní - prudké a neočekávané onemocněni břicha, postihují buď dosud zdravého jedince nebo se v menší míře jedná o náhlé zhoršení již existující choroby. Tyto stavy vyžadují většinou energickou chirurgickou léčbu, protože se mohou vyvinout až k přímému ohrožení života.
Základní rozdělení
• Zánětlivá onemocnění
Zánět je buď ohraničený na vlastní orgán (žaludek, žlučník, slinivka, střevo) nebo se šíří z postiženého orgánu do blízkého okolí. V nejvážnějších případech dochází k neohraničenému šíření zánětu (rozsáhlý zánět celé pobřišnice).
Nejčastější příhodou je zánět červovitého výběžku (slepého střeva). Charakteristická je zpočátku neurčitá bolest v nadbřišku nebo kolem pupku, později v pravém podbřišku, která se zhoršuje; nevolnost, zvracení, zvýšená tělesná teplota, a zrychlený pulz.
Častý je také zánět žlučníku, typický silnou, stále přítomnou bolestí pod pravým žeberním obloukem; dále bývá nevolnost, zvracení, hořkost v ústech a zvýšená tělesná teplota.
Zánět slinivky břišní – závažné onemocnění s vysokou úmrtnosti. Projevuje se intenzívní až šokující bolesti v nadbřišku a kolem pupku s několikahodinovým i delším trváním.
• Střevní neprůchodnost (ileus)
Jedná se o závažný stav, vyžadující okamžitou léčbu. Příčina může být v mechanické překážce uvnitř střeva, v poruše cévního zásobení střeva) či v obrně střevní svaloviny se zástavou peristaltických pohybů střeva.
• Masivní krvácení do trávicí trubice
- příčinou jsou jícnové varixy, vředy žaludku a dvanácterníku nebo nádory.
Žaludeční vřed - projevuje se bolestmi v oblasti žaludku, častěji po jídle, bývají sezónní (jaro, podzim), zvracení natrávené krve, přítomnost krve ve stolici (černá, dehtovitá stolice) a hrozí nebezpečí v podobě proděravění (perforace), vylití obsahu žaludku do dutiny břišní s následným zánětem pobřišnice.
Dvanácterníkový vřed - projevuje se bolestmi častěji nalačno, pocitem na zvracení, černou dehtovitou stolici.
Jícnové varixy mají spojitost s jaterním onemocněním, nejčastěji u osob s chronickou závislostí na alkoholu. Při jejich proděravění dochází k masivnímu zvracení až chrlení světlé, čerstvé krve.
Jak rozpoznat náhlou příhodu břišní
- Ptáme se na trvání a charakter bolesti (trvalá či kolikovitá s okamžiky úlevy, ostrá či tupá…)
- Pátráme po zvracení a vzhledu zvratků (s příměsí krve)
- Důležitý je charakter stolice (průjem, zácpa, odchod plynů a opět příměsi krve)
- Zjišťujeme naměřené hodnoty tělesné teploty a tepové frekvence
- Sledujeme barvu kůže (může se objevit nažloutlé zbarvení)
- Pozorujeme polohu a chování nemocného (bledost, úzkostný výraz, neklid, naříkání…)
První pomoc
• Pacienta necháme zaujmout úlevovou polohu; ta je nejčastěji na zádech nebo na boku s pokrčenými koleny.
• Zajistíme včasné vyšetření postiženého lékařem.
• Šetrný transport do nemocnice.
• Pokud to není nezbytně nutné, nepodáváme žádné léky proti bolesti. Mohou zastřít skutečný obraz obtíží a tím ztížit správnou diagnózu.
• Z důvodu možné následné operace a s tím související uspání pomocí anestezie nepodáváme nemocnému žádné jídlo ani tekutiny.
Příběh z praxe:
Záchranná služba byla volána k muži ve středních letech, který náhle doma zkolaboval před zraky své manželky. Muž se neléčil s žádnou chorobou, jen v poslední době trpěl bolestmi břicha; u lékaře však nebyl. Posádka dorazila na místo a zjistila, že pacient nedýchá a došlo u něj i k zástavě srdeční činnosti. Záchranáři proto ihned začali s nepřímou srdeční masáží, zajistili postiženému umělou plicní ventilaci.
Oživovací pokusy, které probíhaly téměř hodinu, však nebyly úspěšné a lékaři se nepodařilo ani za pomocí léků obnovit práci srdce. Záchranáři boj o život muže prohráli.
Následná pitva prokázala, že pacient byl postižen rozsáhlým zánětem slinivky břišní, který postupně vedl až k rozvratu metabolismu a selhání základních životních funkcí.
Autoři:
Martina Novotná
PhDr. Lukáš Humpl