Otravy požitím
PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 19.12.2008 9:11:19 - verze pro tisk
Intoxikace je závažná porucha zdraví, která může pacienta ohrozit na životě a většinu pacientů je třeba hospitalizovat. Nejčastější příčinou otravy je požití léků, alkoholu, nebo kombinace obou. K intoxikaci může dojít nešťastnou náhodou, omylem, úmyslně v sebevražedném nebo demonstrativním úmyslu. Dalšími možnostmi je cizí zavinění, zneužití u závislostí a také při předávkování drogami.
Záchranáři se nejčastěji setkávají s intoxikacemi požitím při snahách o sebevražedné pokusy.
Mezi nejčastější toxické látky patří:
• Alkohol
• Léky (na uklidnění, spaní či farmaka tlumící bolest…)
• Potraviny (houby, masové konzervy…)
• Chemikálie (zahradní postřiky, čisticí prostředky…)
K nejohroženějším skupinám patří lidé s psychickými poruchami, děti a staří lidé. U posledních dvou jmenovaných skupin se často setkáváme s intoxikacemi nahodilými.
Příběh z praxe:
Muž tajně popíjel alkohol ve sklepě rodinného domku, kde jej schovával před svou manželkou. Jednoho dne nešťastnou náhodou zaměnil lahev s oblíbeným alkoholem za sklenici, ve které přechovával přípravek k ošetření stromů. Následkem byla nejen otrava, ale vzhledem ke značné agresivitě chemikálie také vážné poleptání zažívacího traktu.
Muže ošetřovala záchranná služba, s těžkým zdravotním postižením byl hospitalizován na jednotce intenzivní péče. Jeho léčba byla dlouhá a mimo jiné si vyžádala i několik operací jícnu. Pacient přežil, ale s trvalými následky.
Jak poznáme, že se jedná o intoxikaci?
Příznaky, resp. účinky na organismus jsou různorodé a často se dostaví s časovým odstupem. Toxiny, které se dostanou do našeho organismu mohou ovlivňovat vědomí, srdeční činnost, dýchání, pohybový aparát, trávicí trakt, chování atd. Avšak platí pravidlo, že s postupem času působí toxin na stále více tělních systémů a zdravotní stav postiženého se kriticky zhoršuje.
Prioritou je informace od okolí, popř. informace přímo od postiženého. Je třeba zajistit vzorky léků, tekutin, potravy, zvratku, dopis na rozloučenou, pokusit se zjistit, kdy byl postižený naposledy s někým v kontaktu atd.
K nejčastějším příznakům intoxikace patří:
• Poruchy vědomí
• Poruchy chování (často agresivita – drogy, alkohol..)
• Zvracení a třes
• Zarudnutí v obličeji, bledost
• Změny krevního oběhu
Příběh z praxe:
Rodiče se i se svými dvěma dětmi vydali do lesa na sběr hub. Po návratu domů se rozhodli, že si z přinesených hub připraví smaženici k obědu. Kromě jednoho z dětí ji jedli všichni, dcera dokonce ještě i k večeři. Druhý den začaly u dítěte zdravotní obtíže, které se stupňovaly.
Zprvu nikdo nehledal příčinu v houbách, rodičům špatně nebylo. Lékaři však zjistili, že příznaky u dívky odpovídají otravě. Vzorky hub však již nebylo možné zajistit, protože rodina zbytky smaženice druhý den vyhodila. Stav pacientky se začal rychle zhoršovat a musela být hospitalizována na jednotce intenzivní péče. Přes veškerou péči lékařů však došlo k selhání jater a následně i dalších důležitých orgánů a dítě po několika dnech v nemocnici zemřelo.
Jak správně pomoci
Je-li pacient při vědomí:
• Přivolání pomoci na lince 155
• Snaha o vyvolání zvracení (prsty do krku, nechat vypít velké množství slané vody)
• Zajištění vzorku na následné toxikologické vyšetření
Zvracení
Je nejdostupnější způsob evakuace žaludečního obsahu, který lze použít u spolupracujících pacientů, neohrožených možným vdechnutím zvratků. Zvracením lze odstranit velké množství žaludečního obsahu.
Zvracení je možno vyvolat mechanicky, nebo podáním sklenice vlažné vody s rozpuštěnými dvěmi kávovými lžičkami kuchyňské soli. Nelze použít u malých dětí. Zvracení je výhodné zejména u požití hub a tablet.
Pamatuj!
U saponátů, kyselin, louhů a organofosfátů (používají se v zemědělství)
NIKDY NEVYVOLÁVÁME ZVRACENÍ !!!
Je-li pacient v bezvědomí, popř. má poruchy vědomí:
• Přivolání pomoci na lince 155
• Nikdy nevyvoláváme zvracení !!!
• Pacienta uložíme do zotavovací polohy a kontrolujeme základní životní funkce
• V nutných případech zahájíme oživovací pokusy.
Pozor!
Při první pomoci dbáme na vlastní bezpečnost. Je nutné mít na mysli, že se často jedná o chemikálie, které mohou poškodit i naše zdraví!!! Nevíme-li, jak postupovat, je třeba se řídit příbalovým letákem, popř. návodem na použití.
Autoři:
Lukáš Ludwig, DiS.
PhDr. Lukáš Humpl